A reggeli fontossága olyan téma, ami rendszeresen felbukkan a dietetikusok tanácsai között. Azt azonban még sajnos most is kevesen tudják, hogy miért fontos reggelizni, ha tartósan és egészségesen szeretnénk lefogyni, pedig az egész nap egyenletes vércukorszint és a tartós fogyás szempontjából megkérdőjelezhetetlen a reggeli fontossága.
Sajnos a reggelizéssel kapcsolatban nagyon sok berögzült rossz szokás és nagy tévedések élnek a fejekben.
Például sokan hiszik azt, hogy úgy könnyebben fogynak, ha nem reggeliznek vagy rosszabb esetben beérik egy kávéval és abszolút nem tulajdonítanak jelentőséget a nap első étkezésének. Pedig a diétás reggeli elhagyása egy fogyókúra, életmódváltás esetén szarvashiba!
Nem tudom, hogy egyesekbe ez genetikailag van kódolva, vagy szoktatás kérdése, de azt igen, hogy a diétás reggeli elhagyása több olyan hátrányt is jelent a napi munkánkban, közérzetünkben és egész napos étkezésünkben, amelyekről álmunkban sem gondolnánk, hogy összefüggésben van a nap első étkezésének mellőzésével.
Mi történik, ha elbagatellizálod a reggeli fontosságát és rendszeresen nem reggelizel?
Még ha nem is érzed, hogy 8-10 órás éjszakai nemevés után éhes lennél, a szervezeted már nagyon várja a neki szükséges tápanyagokat.
Számolj csak utána: előző este mikor ettél utoljára?
Sokszor 8-10 óra is eltelik a diétás vacsora és a másnapi ébredés időpontja között. Napközben ennyit ki nehezen bírnál ki étel nélkül, ugye?
Diétás reggeli nélkül – beleszámítva a 10-12 órás tápanyaghiányt – tested úgy fogja érezni, hogy vészhelyzet van. Ha eddig nem jött tápanyag, akkor valószínűleg még jó darabig nem is fog -gondolja Ő…. Emiatt behúzza a vészféket és gondoskodik arról, hogy ha még egy ideig nem eszünk, akkor se essünk össze.
Mindezt úgy oldja meg, hogy a már bevitt tápanyagokat elraktározza, ahelyett, hogy felhasználná az anyagcseréhez és ezzel segítené a súlyunk csökkenését.
Gondolom, nem vagy meglepve, ha azt mondom, hogy ezeket a tartalékokat egy idő után a csípődön, a hasadon, a fenekeden, a tokádon…stb. kell keresned!
Vagyis a reggeli fontosságát néhány hónap, egy év távlatából fogod átértékelni, amikor egyre szűkebbek lesznek a ruháid!
A reggeli fontossága, avagy miért is reggelizz?
- Ha ébredés után az első dolgaid egyike a reggelizés, akkor a szervezeted nem fog rákényszerülni a tartalékolásra, hiszen tudja, hogy minden reggel megkapja azt, ami neki jár. Szépen, kiszámíthatóan érkezik a táplálék, amit feldolgoz, lebont, mert úgyis tudja, hogy másnap reggel jön az utánpótlás!
- (Hasonló ez, mint a havi fix: ha tudjuk, hogy következő hónap elején kapunk fizetést, bátrabban költekezel. Ha azonban bizonytalanná válik a jövő havi bevétel, meghúzod a nadrágszíjat és kevesebb pénzt költesz!)
- Ha még csak most kezded rászoktatni magad arra, hogy ne felejts el enni, a reggeli fontosságát hamar meg fogod érteni!
- Ugyanis ha kihagyod a reggelit, vagy ha nem minőségi táplálékot viszel be (pl. fehérlisztes péksütit), hamar újra és újra rád tör az nassolási vágy… Nos, ha reggelizel, ettől nem kell tartanod!
- A nassolási kényszer kikerülésén túl nem mellékes az sem, hogy a minőségi reggeli szellemi frissességet és erős immunrendszert is biztosít agyunk számára: ugye Neked sem mindegy, hogy hogyan teljesítesz a munkahelyen, van-e türelmed még késő délután a gyerek hülyeségeihez vagy elég energiád az edzéshez?
Így már érted a reggeli fontosságát?
Miből áll az egészséges, diétás reggeli?
Tulajdonképpen nem is fogyókúrás vagy diétás reggeliről beszélünk, inkább arról az étrendről, ami a legtöbbünk számára így számodra is:
- ideális,
- szélsőségektől mentes és
- hosszú távon tartható,
- anélkül, hogy kínszenvedésként és lemondásként élnénk meg.
A nap első étkezése legyen fehérjedús, lassú felszívódású szénhidrátot és jó zsírokat tartalmazzon.
Ilyen ételek például:
- diétás szendvicsek,
- sovány sonka (csirke vagy pulyka) >>> Csirkemell sonka házilag recept
- friss diétás zöldségek,
- friss vagy fagyasztott diétás gyümölcsök >>> Diétás gyümölcsök listája
- különböző kásák (pl. hajdinakása, zabkása….stb.) >>> Zabkása receptek
- tojásos ételek (rántotta, tükörtojás, omlett, tojástekercs…stb.) >>> Diétás reggeli tojásból
- teljes kiőrlésű, cukormentes müzli,
- sovány tejtermékek (natúr joghurt, túró, tej, sajtok…stb. – de a legjobb a növényi tej),
- cukormentes, diétás lisztből készült sütemények (édesszájúaknak)
- fehérjedús reggelik.
Összességében véve a tanácsom: reggelizz, reggelizz, reggelizz!
Diétás Reggeli Ötletek életmódváltóknak >>> Diétás Reggeli Tippek
Még több hasznos életmódtippet találsz ITT >>> Diéta Tippek
Jó étvágyat a diétás reggelihez!
Szaszkó Andi
életmódváltó, gasztroblogger, táplálkozási tanácsadó
Ha egyedül nem megy az életmódváltás, SEGÍTEK!
Összeállítom Neked a személyre szabott életmódváltó étrendedet, a Te feladatod pedig csak annyi lesz, hogy megedd az abban javasolt mennyiségű finom és laktató diétás ételeket és fogyj! >>> SZEMÉLYRE SZABOTT ÉTREND KÉSZÍTÉS RÉSZLETEK ITT!
(A cikkben szereplő információk a saját véleményemet tükrözik, nem helyettesítik az orvosi gyógykezelést és a szakképzett dietetikus tanácsait!)
2013. óta főzök diétásan, cukor és fehér liszt nélkül. Nem vagyok sem ételérzékeny, sem vércukor gondjaim nincsenek, de a kilóimmal én is folyamatosan küzdök.
Diétás gasztroblogomon saját képekkel illusztrálva mutatom meg Neked, hogyan készítem el a kedvenc ételeimet úgy, hogy életmódváltásba illeszthetőek és hasonlóan finomak is legyenek, mint a hagyományos ízek.
2023. májusában életmód- és táplálkozási tanácsadó végzettséget is szereztem, így vállalom személyre szabott étrendek készítését is.
FIGYELEM! Tanácsaimat és a receptjeimet saját felelősségedre használd, készítsd és fogyaszd!
Na, ezzel nem értek teljesen egyet, saját tapasztalatból sem. A Testkontroll szerint (is) reggel és délelőtt a test méregtelenít (4-12 óra között), és aki ilyenkor jóóóóól bereggelizik, arra lerakódik az, ami nem tud kiürülni. Én csak nagyon könnyű étkeket reggelizek, többek között ezért is tudok karcsú maradni a családi túlsúlyos örökségben. És kávét inni sem szoktam, csak éhgyomorra egy pohár tiszta vizet, az az agy- és gyomorműködés frissítőm. 🙂