Glicin édesítő : mi az, miből készül?
A glicin a kollagén típusú fehérjékben legnagyobb mennyiségben előforduló természetes aminosav. Más fehérjeforrásokban csak kis mennyiségben fordul elő.
Neve az „édes” szó görög megfelelőjéből származik.
- színtelen, édes ízű, kristályos anyag, 233 °C-on bomlik.
- vízben jól oldódik. ezért ételek/italok édesítésére is alkalmas.
- hőálló, így diétás sütemények készítéséhez és forró italokba is használható.
- a cukorral nagyjából megegyező édesítő hatása van, de a cukor 400 kcal/100 g energiatartalmához képest a glicinben csak 4 kcal/100 g kalória van!
- nincs mellékíze,
- a cukoralkoholokkal (pl.: xilit/nyírfacukor, maltit, eritrit) szemben nem okoz puffadást és egyéb bélrendszeri problémákat .
- az édes íze mögött nem üres kalória van, ahogy a legtöbb édesítő esetében, hiszen a glicin fehérje és akként is kezeli szervezetünk (a glicinből szükség esetén a szervezet valóban képes cukrot előállítani, így nem okoz hypoglikémiát).
- emiatt egyúttal táplálékot szolgáltat az élesztőbaktériumoknak is, tehát puhább, levegősebb kelt tészták, kenyerek, péksütemények süthetők a használatával.
- ezt kihasználva az élelmiszeripar a glicint és nátriumsóját (nátrium-glicinát) pékáruk esetén ízfokozóként alkalmazza (E-száma: E460), természetes forrásként kollagént használnak, vagy klór-ecetsavból és ammóniából állítják elő.
- nincs ismert mellékhatása.
Miért van szüksége a szervezetnek glicinre?
Sajnos manapság sokkal kevesebb porcos, kollagén típusú fehérjét fogyasztunk mint elődeink, hiszen a körömpörkölt, csontlé, kocsonya, pacal és hasonló ételek nem túl divatos ételek már.
Ez által a szervezetünknek sokkal alacsonyabb a kollagén szintje, ami káros hatással van a bőrünk állapotától kezdve az ízületeken át a vércukorszintig.
A glicint sokan esszenciális tápanyagnak tekintik, mivel azt a szervezet maga is előállítja, viszont táplálékkal is bevihető, bár sokszor még a kettő kombinációja sem elegendő az összes olyan szövet, csont, izom és bőr glicinnel való ellátására, amelyeknek arra szükségük lenne.
Az ember szervezete naponta kb. 3 g glicint termel, a táplálékkal pedig további 1,5-3 grammot veszünk magunkhoz, vagyis naponta átlagosan 4,6-6 gramm glicinhez jutunk.
Ez azonban nem elég a szervezet anyagcsere folyamatai által megkívánt ideális mennyiség fedezésére, ezért kívánatos lenne azt kívülről pótolni.
Egy vizsgálatból az derül ki, hogy az emberek túlnyomó többsége kevesebb glicinhez jut, mint amire az összes anyagcsere folyamatához szüksége lenne – ami egy 70 kg súlyú felnőtt ember esetében hozzávetőlegesen napi 10 gramm (!).
Magas glicintartalmú táplálékok
Glicinhez glicinből, kollagénből vagy zselatinból juthatunk, illetve az alábbi táplálékoknak van magas glicintartalmuk:
- kollagénpor
- zselatin
- fehér húsú hal
- tojás
- csirke
- pulyka
- sertéshús
- marhahús
- magvak
- zöldségek
A kollagénnek 22-30% a glicintartalma. Ha minden nap beleteszünk belőle 1-2 evőkanállal a reggeli turmixunkba, akkor evőkanalanként 2.5- 3.5g glicint veszünk magunkhoz.
Glicin a magnézium-(bisz)glicinát kiegészítőkben is előfordul.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Glicin adagolása, napi adagja
Diétás sütéshez, főzéshez, italok készítéséhez a kristálycukorral megegyező mennyiségű glicin adja ugyanazt az édes ízt, mint a hagyományos receptekben, azonban nagy mennyiségben fogyasztva emésztőrendszeri panaszokat, például gyomorfájdalmat, hányingert, hányást hasmenést okozhat!
Emiatt érdemes mértékkel, elsősorban táplálékkiegészítőként vagy csak alkalmanként kávéba, teába, vízben elkeverve használni!
Táplálékkiegészítésként elalvás előtt 1-2 dl langyos folyadékban (pl vízben) oldjon fel 1 púpos teáskanálnyit és lassan kortyolgassa el vagy víz nélkül szopogassa el.
Javasolt étkezések után is egy keveset (1 csapott teáskanálnyit vagy 1 mokkáskanálnyit ) elfogyasztani, ha étkezésünkben nem voltak kollagén típusú fehérjék (pl. porcok, belsőségek, bőr…stb.).
Így az étkezés után fogyasztott glicin segíti a táplálkozással elfogyasztott aminosavak arányának kiegyensúlyozását.
Mire jó a glicin édesítő, a glicin hatása a szervezetre
A glicin hatása a bőrre
A glicin (illetve a kollagén fogyasztása) idősebb nőknél fokozhatja a bőr rugalmasságát és hidratáltságát, mivel a ráncosodás egyik oka az évtizedeken át fennálló glicin és kollagénfehérje hiány.
(A hiány oka az, hogy elsősorban színhúst fogyasztunk, és már nem „divatos” porcokat, a belsőségeket és a bőrt megenni, így kiszorultak az étrendünkből az olyan kollagén típusú fehérjék, mint a körömpörkölt, csontlé, kocsonya, pacal és hasonló, elődeink által gyakran fogyasztott ételek.)
A sok glicint tartalmazó kollagénfehérje hatékonyan csökkenti az UV-B sugárzás okozta bőrkárosodást, illetve lassítja a bőr öregedését.
A glicinpótlás cukorbeteg állatokkal végzett kísérletekben elősegítette a sebgyógyulást.
A glicin és az alvás kapcsolata
Több kutatás is foglalkozott a glicin alvásra gyakorolt hatásával emberek esetén.
A megállapítások közé tartozik, hogy a lefekvés előtt elfogyasztott glicin (3 gramm elszopogatva) javítja az alvás minőségét, hatékonyságát, gyorsítja az elalvást, valamint enyhíti a túl korai ébredést, illetve megnöveli a pihentető, lassú hullámú alvás (mélyalvás) idejét, így kevesebb alvás esetén is kipihentebbek leszünk.
Vagyis ha lefekvés előtt glicint fogyasztunk, akkor másnap napközben kevésbé leszünk álmosak, illetve jobban teljesítünk olyan feladatok végzésében, amelyekhez fontos a jó memória [13].
(Hat óra alvás glicinnel sokszor jobb alvásminőséget eredményezett, mint nyolc óra alvás glicin nélkül.)
A glicin fogyasztás egyéb pozitív hatásai lehetnek még:
- A glicin lassítja a szénhidrátok felszívódását.
- Gyulladáscsökkentő hatású.
- Gátolja a gyomorsav túlzott termelődését.
- Fokozza az éberséget, serkenti az agyműködést.
- Védi a pajzsmirigyet.
- Segít leküzdeni a depressziót.
- állatokon végzett kísérletek alapján javítja a máj és vese funkcióját, elősegíti a méregtelenítést,
- Egérkísérletekben a csökkent kalóriabevitel – normál hasznos mikro/makro tápanyag bevitel mellett – hatásosan növeli az egerek életének hosszát. Ennek hatását már majmokon is igazolták és részben embereken is.
Glicin édesítő hol kapható?
Az alábbi linkre kattintva a MyProtein glicint 41 % kedvezménnyel* szerezheted be: MyProtein Glicin vásárlás
*A kedvezmény a kosárba rakás után a pénztárban kerül levonásra!
A cikket az Interneten található források** alapján összeállította:
Szaszkó Andi
életmódváltó, gasztroblogger, táplálkozási tanácsadó
Ha szeretnél fogyni és életmódot váltani, de nem tudod, hogy kezdj bele, vagy
- ha már több sikertelen életmódváltáson vagy túl, és eddig sosem sikerült igazán,
- esetleg változatosságra van szükséged, mert már unod a diétás ételeidet, keress bátran személyre szabott életmódváltó étrendért!
>>> SZEMÉLYRE SZABOTT ÉTREND KÉSZÍTÉS RÉSZLETEI ITT!
**Források:
2013. óta főzök diétásan, cukor és fehér liszt nélkül. Nem vagyok sem ételérzékeny, sem vércukor gondjaim nincsenek, de a kilóimmal én is folyamatosan küzdök.
Diétás gasztroblogomon saját képekkel illusztrálva mutatom meg Neked, hogyan készítem el a kedvenc ételeimet úgy, hogy életmódváltásba illeszthetőek és hasonlóan finomak is legyenek, mint a hagyományos ízek.
2023. májusában életmód- és táplálkozási tanácsadó végzettséget is szereztem, így vállalom személyre szabott étrendek készítését is.
FIGYELEM! Tanácsaimat és a receptjeimet saját felelősségedre használd, készítsd és fogyaszd!