Lekvár cukor nélkül, tartósítószermentesen.
Tanulj meg olyan finom lekvárt főzni cukor nélkül, mint a nagymamád cukorral!
Végre itt a befőzőszezon!
A piacokon már roskadoznak a pultok az édes epertől és hamarosan érkezik a cseresznye lekvár, a meggylekvár, a sárgabarack lekvár és utána a szilvalekvár főzés szezonja is! Csupa finomság, amit érdemes eltenni télre, hogy legyen mit kenni a diétás fánkra, a gyerek vajas lekváros kenyerére vagy a karácsonyi süteményekbe!
Biztos benned is felmerült már a kérdés, hogyan tedd el télire a lekvárokat cukor nélkül úgy, hogy ne is romoljanak meg, de finomak is legyenek, ráadásul ne a mesterséges zselésítő anyagoktól álljon meg bennük a kanál?
Mivel az olvasóim (akik hozzád hasonlóan nemcsak háziasszonyok, hanem édesanyák is – tehát nem csak egy diétás „hóbortról” van szó) körében egyre aktuálisabb ez a kérdés, összegyűjtöttem Neked azokat a pénzbe nem kerülő praktikákat, amiket alkalmazva tartósítószer és cukor nélkül készíthetsz finom és egészséges cukormentes lekvárokat!
Ahhoz, hogy ne kelljen fél napot a nyári kánikulában a lekvárosfazék felett állnod, mégis sűrű cukormentes lekvárod legyen, használj pektint!
Én évek óta használom, már sokféle gyümölcsből főztem a segítségével finom, tartósítószer nélkül is évekig elálló diétás lekvárokat.
Sárgabarack lekvár cukor nélkül
Lekvár főzés pektinnel (almapektin, citruspektin)
A pektin (almapektin, citruspektin) egy olyan természetes, növényi eredetű sűrítőanyag, amely eleve megtalálható a húsosabb gyümölcsök héjában, illetve húsában is. Minél magasabb egy gyümölcsben a pektin tartalom, annál gyorsabban sűrűsödik be a belőle készülő lekvár.
Magas pektintartalmú gyümölcsök:
(A pektintartalom sorrendjében, elől van, ami a legtöbbet tartalmazza):
- citrom,
- narancs,
- fekete ribizli,
- birsalma,
- piros ribizli,
- egres,
- alma,
- kajszibarack,
- ringló.
Ha nem ezekből a gyümölcsökből főzöl lekvárt vagy mindenképp biztosra szeretnél menni, használj a cukormentes lekvár készítéséhez bioboltokban kapható természetes almapektint vagy citruspektint, ami mesterséges adalékanyagok nélkül segít elérni a kívánt sűrűséget!
Pektin és cukorhelyettesítő beszerezhető ITT >>> Dia Wellness Termékek rendelése
A pektin hatása:
A pektin hatására a lekvár besűrűsödik. Minél több pektint keversz a gyümölcshöz, annál sűrűbb lesz a lekvár.
Pektin használata lekvárfőzéshez:
Csak keverd össze a pektint édesítőszerrel, majd adagold a tűzhelyen rotyogó gyümölcshöz! Ha valóban kemény, vágható állagú dzsemet szeretnél, 1 kg gyümölcshöz adj 20-30 gramm pektint! Egyébként 60 gramm elegendő 10 kg gyümölcsből készülő, kenhető állagú lekvár elkészítéséhez.
A cukormentes lekvár főzéshez használható édesítőszerek adagolásáról itt olvashatsz >>> Cukorhelyettesítők adagolása
További praktikák, amik segítenek, hogy a lekvár cukor nélkül és tartósítószer nélkül is finom legyen és évekig elálljon:
- mosd meg alaposan (akár 2-3-szor is egymás után) a gyümölcsöt!
- használj tiszta, sérülésmentes üvegeket és tetőket (azok a tetők, amik már tavaly is házi lekvárhoz lettek használva és fel lettek késsel feszegetve, nem alkalmasak a tartósítószermentes lekvárfőzéshez, mert biztos, hogy meg fognak romlani benne a lekvárok)!
- a lekvárfőzésnél a gyümölcsökhöz adott citromsav tovább sűríti a lekvárt, növeli az eltarthatóságot és a gyümölcsök természetes, élénk színét is segít megőrizni!
- miután megtöltötted az üvegeket, szorosan csavard rá mindegyikre a tetejét és azonnal állítsd 5 percre fejre!
- a fejre állított üvegeket tedd száraz dunsztba (tekerjük minden oldalról vastag ruhába (pléd, paplan) és hagyd 3-4 napon keresztül nagyon lassan, fokozatosan kihűlni)!
-
Még több hasznos életmódtippet találsz ITT >>> Diéta Tippek
Sikeres befőzést kívánok!
Szaszkó Andi
életmódváltó, gasztroblogger, táplálkozási tanácsadó
Ha egyedül nem megy az életmódváltás, SEGÍTEK!
Összeállítom Neked a személyre szabott életmódváltó étrendedet, a Te feladatod pedig csak annyi lesz, hogy megedd az abban javasolt mennyiségű finom és laktató diétás ételeket és fogyj! >>> SZEMÉLYRE SZABOTT ÉTREND KÉSZÍTÉS RÉSZLETEK ITT!
2013. óta főzök diétásan, cukor és fehér liszt nélkül. Nem vagyok sem ételérzékeny, sem vércukor gondjaim nincsenek, de a kilóimmal én is folyamatosan küzdök.
Diétás gasztroblogomon saját képekkel illusztrálva mutatom meg Neked, hogyan készítem el a kedvenc ételeimet úgy, hogy életmódváltásba illeszthetőek és hasonlóan finomak is legyenek, mint a hagyományos ízek.
2023. májusában életmód- és táplálkozási tanácsadó végzettséget is szereztem, így vállalom személyre szabott étrendek készítését is.
FIGYELEM! Tanácsaimat és a receptjeimet saját felelősségedre használd, készítsd és fogyaszd!